თურქეთისა და საქართველოს მხარეები, იმპორტისა და ექსპორტის გაზრდის მიზნით, მათ შორის ბაქო-თბილისი-ყარსის პროექტის ფარგლებში სტრატეგიულ და ეკონომიკური თანამშრომლობის განმტკიცებას გეგმავენ. მხარეებმა იმსჯელეს ბაქო-თბილისი-ყარსის (BTK) პროექტის ფარგლებში ახალი ტვირთის მოზიდვის პოტენციალზე.
შეხვედრის დასასრულს თანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი „GR ლოგისტიკა და ტერმინალების“ დირექტორმა, ლაშა ახალბედაშვილმა და „TCDD-ის“ ლოგისტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მეჰმეთ ალტინოზმა მოაწერეს.
მემორანდუმის მხარეები ბაქო-თბილისი-ყარსის (BTK) პროექტის ფარგლებში მოკლევადიანი წლის ჭრილში წელიწადში ერთი მილიონი, ხოლო საშუალოვადიან პერიოდში 3-4 მილიონი ტონა ტვირთის გადაზიდვის პოტენციალს ხედავენ. მხარეები ასევე მომავალში განიხილავენ კომბინირებული სატვირთო გადაზიდვების მარშრუტის (სარკინიგზო + ზღვის) განვითრებას.
ვიზიტის ფარგლებში, ასევე გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი სს „საქართველოს რკინიგზის“ შვილობილ კომპანია „GR ლოგისტიკა და ტერმინალებსა“ და მრავალპროფილურ ლოგისტიკურ კომპანია „Pasifik Eurasia Lojistik-ს“ შორის.

Турция и Грузия планируют усилить стратегическое и экономическое сотрудничество в рамках проекта Баку-Тбилиси-Карс с целью увеличения импорта и экспорта. Стороны обсудили возможности привлечения новых грузов в рамках проекта Баку-Тбилиси-Карс (БТК).
В конце встречи меморандум о сотрудничестве подписали Лаша Ахалбедашвили, директор по логистике и терминалам GR, и Мехмет Алтиноз, начальник отдела логистики TCDD.
В рамках проекта Баку-Тбилиси-Карс (БТК) участники меморандума видят потенциал для транспортировки одного миллиона тонн грузов в год в краткосрочной перспективе и 3-4 миллионов тонн в год в среднесрочной перспективе. Стороны также обсудят развитие комбинированного грузового маршрута (железнодорожный + морской) в будущем.
В рамках визита был также подписан меморандум о сотрудничестве между GR Logistics и Terminals, дочерней компанией АО «Грузинская железная дорога», и Pasifik Eurasia Lojistik, многопрофильной логистической компанией